Kapadokyada Yapılacak En İyi Aktiviteler

Kapadokya, 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Göllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge. Dünyanın birkaç bölgesinde de görülen peri bacalarını başka hiçbir yerde Kapadokya’da olduğu kadar yoğun bir şekilde göremezsiniz. Times Gazetesi’nde yayımlanan “Dünya’nın Yeni 25 Harikası” listesine 5. sıradan giren Kapadokya, aynı zamanda da 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi’nde..

Kapadokya'da Yapılacak En İyi Aktiviteleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu eşsiz deneyimleri dilerseniz bizlerle yaşayabilirsiniz.

1.TARİHİ YERLERİNİ GEZİN
Kapadokya, Ürgüp, Göreme, Ortahisar, Uçhisar ve Avanos gibi tarihi değerlere sahip bölgeleriyle dikkat çekiyor. Bu bölgelerde gezilip görülecek pek çok yer var.

Ortahisar Kalesi, Paşabucağı, Ihlara Vadisi, Avanos Ören Yeri, Zelve Vadisi, Uçhisar Kalesi, Temenni Tepesi Türbeleri, Güllüdere Vadisi, Zelve Ören Yeri, Zemi Vadisi, Kapadokya Çavuşin Kilisesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya Kültür Merkezi, Zelve Açık Hava Müzesi, Kapadokya Etnografya Müzesi, Üzengi Vadisi, Sobesos Antik Kenti bölgede görülmeye değer yerlerden.

Kadı Kalesinin yer aldığı Ürgüp ise coğrafyanın en önemli duraklarından. Burada Taşkın Paşa Cami, Damsa Barajı, Pembe Vadi, Ürgüp Müzesi, Aziz Theodore Kilisesi gibi önemli yapıları görebilirsiniz.

Peri bacalarını yakından görmek için Zelve Vadisi, Çavuşin ve Paşabucağı’na çıkabilir, Uçhisar Kalesi’nde şehri yukardan panoramik olarak seyretmenin keyfine varabilirsiniz. Roma döneminden beri oyularak bugünkü halini alan Uçhisar Kalesi, manzarasıyla olduğu kadar içinde barındırdığı birçok ev, oda, sığınak ve mezarlarla dikkat çekiyor. Coğrafyanın en ünlü peribacaları Kapadokya Üç Güzeller ise Ürgüp’e giderken yolunuzun üzerinde.

Bölgenin en ilgi çekici doğa oluşumlarından biri olan Ihlara Vadisi ayrıca görülmeye değer. Nevşehir’in Aksaray bölgesine yarım saatlik mesafede olan bu vadi, görkemli yapısı ve çarpıcı süslemeleriyle kendine hayran bırakıyor.

2.YERALTI ŞEHİRLERİNE İNİN 
Kapadokya’ya gidip de bölgenin yer altı şehirlerini görmemek olmaz.Taşın büyüsüne kapılanların yerleştiği Kapadokya’da 200’den fazla yeraltı şehri var. Kaçanların, saklananların, pusuya, yatanların, esir edilmekten korkanların ve barışanların şehirleri. Jeolojik açıdan yalnızca Kapadokya’da görebileceğiniz bu yapılar, insanda yerin yedi kat altındaymış hissi yaratıyor.

Acıgöl Yeraltı Şehri, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Gaziemir Yeraltı Şehri, Mazı Yeraltı Şehri, Özlüce Yeraltı Şehri bunlardan birkaçı.

3.ATV TURUNA KATILIN 
Atv Turu, Kapadokya’nın benzersiz atmosferinde macera ve adrenalin yaşamak isteyenlerin gözdesi. Eşsiz Kapadokya coğrafyasında farklı olduğu kadar eğlenceli bir aktivite olan ATV turları, Kapadokya’nın bazı vadilerinde düzenlenen özel pistlerde gerçekleştiriliyor.

Diğer yandan doğal olarak vadi içlerinin yapısı da ATV motorları sürmeye oldukça elverişli. Rehberli ve rehbersiz yapılabilen turlarda, zor arazi şartlarında adrenalin dolu ve keyifli saatler geçirmek işten bile değil. Araç kullanmayı bilmenize ve ehliyet sahibi olmanıza gerek kalmadan, herkesin yapabileceği bir spor olan ATV’de, kısa bir tanıtım bilgisi, birkaç metre deneme ve ısınma sürüşünü gerçekleştirdikten sonra vadileri keşfe çıkabilirsiniz. Kapadokya’da Atv turları için ortalama 1 saatlik kiralama ücreti olarak 80 ila 150 TL arasında ücret ödeniyor. İster 2 kişi ister tek kişi, 4 tekerli olan bu araçları rahatça kullanabilirsiniz.

4.ATLARA BİNİN
At Binme, Güzel Atlar Ülkesi Katpatuka’dan bugüne gelen ve Kapadokya coğrafyasına en çok yakışan aktivite. Vadiler arasında dörtnala gitmenin keyfini tatmak isteyenler için, muhteşem manzaralar eşliğinde eğitimli atlarla, unutulmaz bir doğa gezisi yapmak mümkün. Yıl boyunca Akhal-Teke Binicilik Merkezi Kızılırmak kıyısında, Çavuşin, Uçhisar ve Göreme Vadilerinde, bir ya da birkaç saatlik ve bütün gün süren gezintiler düzenliyor.

Atla gezmek, Kapadokya’yı bambaşka açılardan keşfetmenizi sağlıyor. Tecrübeli binici olmanıza da gerek olmayan turlarda, araçların giremediği patika yollarda vadi uzantılarında, peri bacalarının etrafında ve yemyeşil köy bağları arasında atlar ile gezinebilirsiniz.Fiyatları ise 1 saatlik tur için 80-100 TL civarında. Kendinize en uygun paketi seçip Kapadokya’da at üzerinde unutulmaz bir macera yaşayabilirsiniz.

5.ŞARAP TADIMLARINA KATILIN
 
Kapadokya, volkanik özellikler taşıyan verimli toprak yapısı sağolsun yüzyıllar öncesinden beri şarap üretiminin süregeldiği bir coğrafya. Bu verimli topraklar, bağcılık, üzüm üretimi ve dolayısıyla da şarapçılık için Anadolu’nun en ideal yerlerinden ama hem kültürel hem de ekonomik değeri yeni yeni ortaya çıkıyor. Zaten dikkat edersiniz ki son on yıl içinde Kapadokya deyince akla ilk gelen şeylerden biri şarapları olmaya başladı. Özellikle Nevşehir’in Ürgüp ilçesindeki bağlarda, yöresel üzümlerden burada üretilen butik şaraplar Kapadokya’nın imza şarapları. Özellikle Emir üzümününden üretilen beyaz şarapları, İstanbul’da herhangi bir market raflarında bile kolayca bulabilirsiniz. Kapadokya’da iki yöresel ana şarap üreticisi var: Kocabağ ve Turasan. İki üreticinin de fabrikalarını gezerek ve geleneksel şarap yapımını yerinde görerek yaptığınız şarap tadımı turları son yılların en popüler etkinlikleri arasında. Şarap fiyatları 20 TL ile 100 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

6.KAYA KONSEPT OTELLERDE KONAKLAYIN
Beklentiniz konaklamada konfordan yanaysa dünya sıralamalarına girmiş en lüks otelleriyle Uçhisar’da yöresel temalı mağara odalarda vadilere bakan bir manzarayla uyanacaksınız. Eğer bütçeniz daha mütevazi konaklamaya uygunsa yine yöresel olarak düzenlenmiş taş evler bolca var Kapadokya’da. Hem eski yaşamın izlerini, hem de modernliğe uyumunu bir arada yaşayacak, dünyanın en güzel sabahlarına burada ‘günaydın’ diyeceksiniz.

7.KAPADOKYA MUTFAĞI LEZZETLERİNİ DENEYİN
İç Anadolu mutfağının özünden nasiplenmiş, yöre insanının hüneriyle lezzetlenmiş yemeklerin yanında dünya mutfağından bir yelpaze de bulabilirsiniz Kapadokya’da. Ama ‘kendine haslık’ arıyorsanız birkaç özel sunum var ki mutlaka deneyin diyoruz. Testi kebabı her ne kadar yöreye dışarıdan giren bir lezzet olsa da pişmesi, sunumu tamamen Kapadokya’ya özel. Testi masanızda kırılıyor ve buharın lezzetiyle yarı doyuyorsunuz. Tandırı, çömleği özel pişirme yöntemleri. Etleri uzun zamanda piştiği için daha bir leziz. Kuru fasulye bile erbabı bir yerde yediğinizde farklı gelecek. Kebaplarının yanında ayva dolması, dıvıl, kömbe, sızgıt gibi şehir hayatına sızmamış yemeklerin tadına da bakın.

8.TÜRK GECELERİNİ KAÇIRMAYIN
Özellikle Uçhisar ve Avanos’da Türk kültürünü tanıtmak ve eğlenceli vakit geçirmek amacıyla düzenlenen Kapadokya Türk gecelerine yabancı turistlerin ilgisi büyük. Çok büyük kayadan oyma yeraltı restaurantlarında semazen gösterisinden, oryantale, fasıldan folklora kadar farklı danslar izleyip eğleneceksiniz. Eğlenirken yöre mutfağının leziz yemekleri ve kaliteli şarapları kadar, mekanların Kapadokya’ya has atmosferinden de etkileneceksiniz. Katılım ücreti kişi başı 80-90 TL arasındadır.

9.PERİ BACALARI EŞLİĞİNDE YÜRÜYÜŞ YAPIN
Trekkingi seven, kuş cıvıltılarından ve meyve yüklü ağaçların arasında gezmekten hoşlanan gezginlerdenseniz; Kapadokya’da yapılacaklar arasında en keyif veren yürüyüşleri de es geçmeyelim. Bitki örtüsü her mevsimin tuvalinde ayrı renkler barındırıyor. Sonbaharda kızıla dönmüş yapraklar, baharda yerini yemyeşil bir doğaya bırakıyor. Kışın kar altında bir doğayı hiç bu kadar çekici göremeyeceğinizi de ekliyoruz. Yer yer derelerin eşlik ettiği, bazen şelalelerle karşılaşacağınız vadilerde güvercinleri yol arkadaşı edinebiliyorsunuz. Kayısıları, erikleri ağaçların dallarından koparıp, bağların arasından süzülebiliyorsunuz. Vadiler sadece yürüyüş parkuru değil, aynı zamanda kayaların içine oyulmuş tarihi kiliseleri, yaşam alanlarını, peribacalarını da üzerine dizmiş gerdanlıklar. Herkes tarafından keşfedilmiş ve uğrak yeri olmuş Güvercinlik Vadisi, güneşin batışı denince akla gelen Kızıl Vadi, romantizmi çağrıştıran Aşk Vadisi, Peribacalarının şov yaptığı Zelve, Paşabağı görülmeye değer vadiler. Bir de henüz kıymeti pek anlaşılamamış film platosu gibi ürperten Gomeda Vadisi gibi vadiler var ki, gidin görün diyoruz. Peri bacalarını gezmek, o deneyimi yaşamak ve hakkında detaylı bilgileri edinmek için bölge turu olan kırmızı tura katılmak en iyi seçim olacaktır.

10.BALON TURUNA KATILIN
Balon Turu, Kapadokya’da son yıllarda popüler olan ve Kapadokya’yı dünyaya tanıtan aktivitelerin başında geliyor. Vadilerin ve bölgenin eşsiz güzelliklerini, bir saat boyunca gökyüzünden izleyebileceğiniz turda, bulutların üzerinden güneşin doğuşuna ve vadi içlerine girerek peri bacalarına tanıklık ediyorsunuz.

Kapadokya’da yaşanması gereken deneyimlerden biri olan balon turunda, balonların sıcak hava balonu olmasından dolayı uçuşlar sadece gün doğumunda yapılıyor. Yaklaşık üç bin metre yüksekliğe kadar çıkabilen ve genellikle 50-350 metre arasında seyreden bu sıcak hava balonları, hava koşullarına göre havalanıyor.

Bir sabah Kapadokya’da uyanıp gökyüzüne yükselen balonları gördüğünüzde ister balonun içinde, ister dışında olun, bu eşsiz manzaranın ancak bu özel coğrafyaya ait olduğunu kabul ediyorsunuz. Öyle ki bazen gökyüzünde aynı anda yüzlerce balon görebiliyorsunuz. Balon fiyatları yaklaşık 1,5 saati kişi başı 600 TL civarındadır. Sizlerde bu eşsiz deneyimi kaçırmayın deriz.