Trakyanın Saklı Cenneti İğneada

İğneada, Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı bir sahil beldesidir.Denizi, gölleri, subasar ormanları, tarihi ve kültürüyle bir cazibe merkezi olan İğneada, coğrafi yalıtılmışlığı sayesinde bugüne kadar çok fazla bozulmadan korunabilmiş önemli bir doğal alana ev sahipliği yapmaktadır. Bir ekosistemler zinciri olan İğneada'da, subasar ormanlar ve yaprağını döken orman ekosistemleri, tatlı ve tuzlu su gölleri, kıyı kumulları, tatlı ve hafif tuzlu bataklıklar bir arada bulunmaktadır. Türkiye'de subasar özelliğe sahip alüvyal karakterdeki birkaç ormanlık alandan biri olan İğneada Longoz Ormanları, Avrupa'da da nadir bulunan bir ekosistemdir. İğneada Subasar Ormanları, Dünya’da 3. örneğe sahip olduğu için, 2007 yılında milli park ilan edilip koruma altına alınmış.

Temiz havası ve doğal ortamıyla insana huzur ve dinginlik veren yapıya sahip longozlar, içerisinde 544 çeşit bitki, 46 tür canlı, 25 cins sürüngen, 50 tür memeli, 30 çeşit tatlı su ve 20 tür deniz balığı ile 219 kuş türünü barındırıyor.

İğneada çevresinde yörenin tarihine ışık tutan birçok tarihi yapı yer almaktadır. Sivriler köyü Çatalarmut mevkiinde Cenevizlilere ait yıkılmış kalelere rastlanmaktadır. Ayrıca köy içerisinde Traklara ait evleri andıran eski yapılı sazlık evler bulunmaktadır. Yine Sivriler köyü Erikli bölgesinde Traklara ait mezarlıkların olduğu söylenmektedir. Trak evleri yerden belli bir yükseklikte kazıklara oturtulmuş ve çatısı ve çevresi sazlıklarla örtülü bir yapı halindedir. Hamam gölü ile Bulanık derenin denize döküldüğü yer arasında kalan ve Aypolos denilen bölgede tümülüsler, höyükler, eski bina kalıntıları ve kırklara ait mezarlar yer almaktadır. Longoz ormanı içerisinde Traklara ait kazıklar üzerine oturtulmuş eski, ahşap ev kalıntıları olduğu söylenmekte fakat yeri tam olarak bilinmemektedir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde 1660 yılında İğneada açıklarından geçerken Bulanıkdere'nin denize döküldüğü yerde üzeri kiremitli yaklaşık 300 haneli bir Rum yerleşim yerinin olduğunu yazmıştır. İğneada açıklarında birçok gemi batığı yer almaktadır. 2. Dünya savaşı sırasında Yahudileri taşıyan bir gemi bu sularda batırılmıştır. Yine Romoflar dönemine ait bir askeri gemi bu açıklarda batmıştır. İçerisinde çok sayıda silah, top ve tüfek olduğu söylenmektedir. İğneada Parkı yapımında da Osmanlı dönemine ait birçok top ve gülle bulunmuştur. Yalnız bu toplar tehlikeli olacağı düşüncesiyle patlatılmıştır. İğneada, Karadeniz'e kıyısı olan bir sahil beldesidir. Bu nedenle her yıl düzenlenen Karadeniz Yat Turu'nun uğrak yerlerinden biri olma konumundadır. İğneada'nın bu konumunun turizm açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. İğneada yakınlarındaki Avcılar köyü sınırları içerisinde yöre halkının kutsal saydığı Derviş Ali Baba türbesi bulunmaktadır.

Longozun zengin florasına tanıklık etmek isteyenler Mert Gölü içerisinde kano ile gezinerek doğanın zenginliklerine tanıklık ediyor. Kano ile 1,5 kilometrelik alanda kürek çekerek longozun derinliklerine ulaşanlar, ağaçların göle yansımasını ve bitki çeşitliliğinin ortaya koyduğu güzellikleri görebiliyor. Kano turuna katılmak için, merkeze yakın Mert Gölü Mesire Yeri tarafına gelmeniz gerekiyor. Mert Gölü’nün deniz ile birleşen noktasına ulaştığınızda :

 • Kişi başı 25 TL’ye kano kiralayabiliyorsunuz (kanolar 2 ya da tek kişilik/yanınıza rehber isterseniz 50 TL)
 • Kano ile yaklaşık 1,5 saat kendiniz gezip geliyorsunuz. 
 • Longoz ormanlarında hangi yöne doğru gideceğiniz tüm kanolarda yazıyor.
 • Merak etmeyin, gölün en derin bölümü 2 metre ve akıntı yok. Zaten can yeleği de veriliyor. Gayet güvenli yani.
 • Kanoya ayakkabılarınızı çıkararak giriyorsunuz ve kürek çekerken ıslanabiliyorsunuz. Bu yüzden yanınıza yağmurluk tarzında bir şey alabilirsiniz.

Saklı Cennet İğneada’da önceden 7 göl varmış, 1 tanesi kurumuş. Şuan 6 tane koruma altında olan göl bulunuyor.Bu göllerin 2’si orman içinde ve tatlı su gölü özelliğini taşıyor. 4 tanesi ise deniz ile bağlantısı bulunan yarı tatlı-tuzlu olma özelliğine sahip. 6 gölün isimleri ise şöyle :

 • Mert Gölü
 • Erikli Gölü
 • Saka Gölü
 • Hamam Gölü
 • Pedina Gölü
 • Aypoloz Gölü

Kırklareli İğneada’ya geldiğinizde kano turu dışında yapacağınız başka aktiviteler de bulunuyor.

 • Atv Safari (kişi başı 150, iki kişi 200 TL civari)
 • Doğa yürüyüşü
 • Kamp Yapmak
 • Balık tutma
 • Rüzgar sörfü
 • Mantar toplama
 • Sezonda denize girme

İğneada bozulmamış mis gibi doğasıyla bizi büyüledi diyebiliriz. Bu güzel yerleri farklı kılan şey ise, tabii ki eşsiz doğal güzellikleri..Koruma altına alınmış 6 muazzam gölü, 20 kilometre uzunluğundaki sahili, tertemiz denizi ve eşsiz Longoz ormanları mutlaka ama mutlaka yerinde görüp hissetmeniz gereken yerler. Tabii ormanın derinliklerinden gelen mis gibi havada kamp yapmak ve yürümek de listenizde olması gerekenlerden. Bu yüzden, özellikle İstanbul’da olanlar, fırsat bulduğunda buralara kaçsın deriz. Dilerseniz bu eşsiz deneyimleri bizlerle yaşayabilirsiniz.